Protezy piersi silikonowe

Silikonowe protezy piersi to rodzaj protez stosowanych w celu przywrócenia objętości piersi u kobiet, które utraciły pierś w wyniku mastektomii (np. w leczeniu raka piersi) lub innych powodów. Silikon jest jednym z najczęściej używanych materiałów w tego typu protezach, ponieważ jest elastyczny, trwały, bardzo dobrze tolerowany przez skórę i wyjątkowo przyjemny w dotyku, a pod względem wagi i miękkości przypomina naturalne piersi.

Protezy silikonowe mogą być noszone przez kobiety, które nie chcą przechodzić przez proces rekonstrukcji piersi, jako rozwiązanie tymczasowe będąc w trakcie rekonstrukcji piersi oraz w przypadku gdy rekonstrukcja lub naturalna asymetria biustu wymaga 'dopieszczenia' za pomocą protezy piersi lub nakładki.

Przed rozpoczęciem użytkowania protezy ważne jest, aby wybrać odpowiedni rozmiar, kształt i wagę, które najlepiej odpowiadają potrzebom i kształtowi ciała. Warto skonsultować się ze specjalistą, aby dobrze dopasować protezę.

Najczęściej silikonowa proteza piersi umieszczana jest w specjalnej kieszonce stanika zaprojektowanego z myślą o protezach. Proteza trzyma się w miejscu dzięki kieszeni, co zapewnia wygodę i dyskrecję.
Istnieją również modele protez piersi i nakładek, posiadające specjalną folię, która lekko przylepia się do skóry, dzięki czemu można nosić je bezpośrednio na ciele- są to protezy pełne i częściowe np. Ameona Contact oraz Anita Sequinature.

Rodzaje protez silikonowych:

Protezy częściowe:

Lekkie protezy częściowe pomagają w wyrównaniu niewielkich ubytków tkanki po operacji oszczędzającej pierś oraz przy wrodzonej asymetrii biustu. Są dostępne w różnych kształtach. Te protezy subtelnie korygują nierówności, skutecznie je maskując, a jednocześnie doskonale przylegają do zachowanej piersi, zapewniając naturalny wygląd i komfort.
Najcześciej takie nakładki posiadają ekstremalnie cienkie krawędzie zapewniające niewidoczne połączenie z ciałem.
Protezy częściowe bardzo często mają kształt łezki, trapezu czy elipsy, by można było je obracać oraz umieszczać tylko w obszarze wymagającym wyrówniania, wygładzenia lub podniesienia.

Do tego typu protez częściowych zaliczamy np.:

  • Proteza piersi Amoena Balance Natura TO 227 (silikonowa nakładka uzupełniająca o owalnym kształcie z materiałem Comfort+, który wyrównuje temperaturę, pochłania, przechowuje i stopniowo uwalania ciepło, utrzymując optymalną temperaturę
  • Proteza piersi Amoena Balance Natura SV (nakładka, którą można dowolnie obracać, dopasowując zgodnie z potrzebą)
  • Proteza piersi Amoena Balance Natura SE (eliptyczna nakładka o anatomicznym kształcie odpowiadającym dolnej części piersi, umieszczona w dolnej części mieseczki idealnie unosi pierś do góry)
  • Proteza piersi Amoena Balance Contact MD (to trójkątna, przylepna nakładka modelująca, posiadająca zwężone krawędzie, dzięki którym nakałdka bezpiecznie przylega do ciała, nie podrażniając skóry, dając uczucie wolności i pewności siebie)
  • Proteza piersi Amoena Balance Adapt Air SV (Zintegrowana warstwa powietrzna może być indywidualnie regulowana. Nakładka wygodnie dostosowuje się do krzywizny piersi, pozostaje ściśle dopasowania i w przyjemnym kontakcie ze skórą)
  • Proteza piersi Anita SequiNature 1028X2 (Nasadka w kształcie kropli do uniwersalnego zastosowania, można ją obrócić o 180 stopni. Posiada specjalną lekko przylepną folię, dzięki której możemy ją nosić bezpośrednio na skórze)
  • Proteza piersi Anita Sequitex 1046X (Trójkątna miseczka do stosowania po obu stronach do delikatnej korekty w obszarze całej piersi)
  • Proteza piersi Anita Sequitex Trapez 1045X (obustronna, wielofunkcyjna nakładka kompensacyjna o wyjątkowo cienkich krawędziach, które zapewniają naturalne przejście między protezą a ciałem. Nakładka posiada możliwość wypełnienia włókniną medyczną w zależności od indywidualnych potrzeb)

Protezy pełne:

Pełne protezy piersi to protezy zaprojektowane w celu całkowitego odtworzenia kształtu piersi po mastektomii, czyli usunięciu całkowitym piersi w wyniku choroby onkologicznej lub innych schorzeń. Są one wykonane z wysokiej jakości silikonu oraz super miękkiej folii poliuretanowej, które mają na celu nie tylko przywrócenie pełnej objętości piersi, ale także uzyskanie jak najbardziej naturalnego wyglądu i uczucia. Protezy te mogą być stosowane jako alternatywa dla rekonstrukcji piersi lub jako element wspomagający po operacjach.

W odpowiedzi na wszelkie potrzeby i wymagania pacjentek, producenci oferują wiele rodzajów protez, które różnią się od siebie konstrukcją, wagą, kształtem, ilością warstw czy również rolą jaką mają spełniać - np. przeznaczona typowo do pływania.

Konstrukcja ma znaczenie:

Część modeli posiada konstrukcję, w której tylnia ścianka jest całkowicie płaska i dolega do ciała. Na tego typu protezy zazwyczaj decydują się panie, którym zależy głównie na zaspokojeniu podstawowej potrzeby symetryzacji piersi.

Przykładowymi modelami są:

A co jeśli jest mi zbyt gorąco pod protezą, bardzo się pocę?

Tu z pomocą przychodzą modele z wypustkami, o konstrukcji żebrowej lub posiadające warstwę regulującą tempreturę ciała.
Z takich protez najbardziej zadowolone będą pacjentki, które doświadczają uderzeń gorąca z powodu menopauzy lub przyjmowanych leków, mają tendencję do pocenia się w wyższych temperaturach lub są aktywne i uprawiają sport.

Polecane modele o takiej konstrukcji to np.:

Które protezy są lepsze- jednowarstwowe czy wielowarstwowe?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjentki.

Jednowarstwowe modele zazwyczaj są cięższe od tych wielowarstwowych, natomiast często lepiej oddają kształt prawdziwych piersi, szczególnie możemy to zauważyć w przypadku dojrzalszych pań, gdzie objętość piersi z reguły znajduje się w dolnej części miseczki.
Przez to, że uformowane są całe z jednego rodzaju silikonu, dają wrażenie naturalniejszego odwzorowania ruchów piersi, dobrze również to widać w pozycji leżącej- protezy jednowarstwowe bardziej się 'rozlewają' tak jak piersi naturalne.

Przykładowymi protezami jednowarstowymi są:


Protezy wielowarstwowe wykonane są z różnych typów silikonu medycznego. Posiadają matową miękką folię PU wraz z wysokiej jakości silikonem, silikon InTouch Light lub Xtra Light, warstwę materiału z technologią Comfort+, który gwarantuje mniejsze nagrzewanie się i pocenie pod protezą; często wielowarstwowe protezy posiadają również miękki żelowy tył, który delikatnie otula wrażliwą tkankę bliznowatą. Są to modele odpowiadające na potrzebę dopasowania bardzo lekkiej protezy piersi. Jest to istotne szczególnie dla pań odczuwających deskomfort w okolicy ramion/ szyi, również dla pacjentek z dużymi rozmiarami miseczek oraz zmagającymi się z obrzękiem limfatycznym.

Wielowartwowe protezy mogą posiadać warstwę samoprzylepną, dzięki czemu poruszają się wraz z ciałem jak naturalna pierś. Dzięki bezpośredniemu przyleganiu do klatki piersiowej odciąża ramiona i szyję oraz daje większą swobodę przy wyborze ubrań.

Protezy z warstwą samoprzylepną to np.:

Proteza piersi Amoena Contact 1S

Nakładka modelująca Amoena Balance Contact MD

Proteza piersi Amoena Adapt Air Light Contact 2SN

Proteza o indywidualnie regulowanej objętości:

Jeśli pacjentka boryka się z problemami dotyczącymi nierównej tkanki bliznowatej, wahaniami wagi i związanymi z nimi zmianami rozmiaru jak również obrzękiem limfatycznym, to najlepszym rozwiązaniem będzie dopasowanie protezy Amoena Adapt Air.

Indywidualnie dopasowywana proteza Adapt Air, ze zintegrowaną warstwą powietrzną, umożliwia samodzielną regulację objętości poprzez dodawanie lub uwalnianie powietrza w dowolnym momencie - w domu, a nawet w podróży. Dzięki innowacyjnej warstwie powietrznej, proteza ta przylega ściśle do każdej klatki piersiowej, zapewniając idealne dopasowanie i przyjemny kontakt z ciałem.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniej protezy piersi?

Kształ miseczek oraz ogólny kształ protezy również jest bardzo istotny podczas wyboru właściwego modelu.

Istnieją 3 podstawowe kształty miseczek:

1 - płytka miseczka: uzyskujemy naturalny kształt dzięki większej objętości w dolnej części miseczki, odpowiednia dla pań o płaskiej klatce piersiowej oraz szerszej podstawie piersi

2 - średnia miseczka: w tym przypadku objętość jest głównie w górnej i środkowej części miseczki, kształt szczególnie odpowiedni dla kobiet z większym rozmiarem pod biustem i średnimi lub małymi miseczkami

3 - pełna miseczka: tutaj objętość jest w górnej i środkowej części miseczki, szczególnie odpowiednia dla kobiet z mniejszym rozmiarem pod biustem i dużymi miseczkami

Wyróżniamy również 2 podstawowe kształty całej protezy:

S - symetryczna: czyli taka, którą można nosić po prawej i lewej stronie.

A - asymetryczna: do noszenia po prawej lub lewej stronie, z przedłużonym boczkiem na zewnątrz w celu uzupełnienia brakującej tkanki pod pachą (jest to ważne np. w przypadku usunięcia węzłów chłonnych)

Aby zapewnić długowieczność oraz komfort użytkowania protezy silikonowej używaj łagodnych środków czyszczących do jej mycia. Należy unikać silnych detergentów, wybielaczy czy substancji chemicznych, które mogą uszkodzić materiał silikonu. Wystarczy delikatne mydło, mydło antybakteryjne lub specjalne środki czyszczące przeznaczone do protez piersi. Myj protezę ręcznie, delikatnie pocierając ją w dłoniach lub miękką gąbką. Unikaj szorstkich materiałów, które mogą zarysować powierzchnię protezy. Następnie przepłucz protezę pod ciepłą wodą. Po umyciu protezy ważne jest, aby dokładnie ją osuszyć. Najlepiej używać czystej, miękkiej ściereczki (np. ręcznika papierowego lub bawełnianego). Unikaj suszenia protezy na słońcu lub przy źródłach ciepła, ponieważ może to wpłynąć na materiał.

Warto pamiętać, że protezy piersi to nie tylko kwestia estetyki, ale także komfortu psychicznego i emocjonalnego. Dobre dopasowanie protezy może pomóc poczuć się lepiej, odzyskać pewność siebie i ułatwić codzienne funkcjonowanie.
Przy wyborze pierwszej protezy najlepiej odwiedzić sklep medyczny, w którym specjalistki pokażą różne modele, odpowiednio dopasują kształt oraz przekażą niezbędną wiedzę na temat użytkowania.

Sklepy medyczne dla Kobiet wyróżnia dbałość o Amazonki i kobiety po operacjach piersi. Zaopatrywane są w biustonosze i protezy piersi firm specjalizujących się w łączeniu funkcjonalności i wygody. W standardzie sklepów dla Amazonek zapewniane jest profesjonalne doradztwo, komfortowe przymierzalnie dopasowane do potrzeb Pacjentek oraz wachlarz rozmiarów. Każda Pacjentka powinna móc liczyć na indywidualne podejście, oraz obsługę pełną empatii i zrozumienia.

Nakładka modelująca Amoena Balance Natura SE 231

Nakładka modelująca Amoena Balance Natura SE 231

REFUNDACJA NFZ KOD: Z.01.01...
507,00 zł
Proteza piersi Amoena  Balance Natura VD 222

Proteza piersi Amoena Balance Natura VD 222

REFUNDACJA NFZ KOD: Z.01.01...
507,00 zł
Proteza piersi Amoena Balance Natura Light VD 221

Proteza piersi Amoena Balance Natura Light VD 221

REFUNDACJA NFZ KOD: Z.01.01...
507,00 zł
Proteza piersi Amoena Balance Natura MD 220

Proteza piersi Amoena Balance Natura MD 220

REFUNDACJA NFZ KOD: Z.01.01...
500,00 zł
Proteza piersi Amoena Balance Natura SV 285

Proteza piersi Amoena Balance Natura SV 285

REFUNDACJA NFZ KOD: Z.01.01...
507,00 zł
Proteza piersi Amoena Balance Natura TO 227

Proteza piersi Amoena Balance Natura TO 227

REFUNDACJA NFZ KOD: Z.01.0...
507,00 zł
Proteza piersi Amoena Energy Cosmetic 2S 310

Proteza piersi Amoena Energy Cosmetic 2S 310

REFUNDACJA NFZ KOD: Z.01.01...
650,00 zł
Proteza piersi Amoena Energy Light 2S 342

Proteza piersi Amoena Energy Light 2S 342

REFUNDACJA NFZ KOD: Z.01.01...
650,00 zł
Proteza piersi Amoena Essential 2A 353

Proteza piersi Amoena Essential 2A 353

REFUNDACJA NFZ KOD: Z.01.01...
480,00 zł